חישוב שטחים

לא משאירים שטח לא מחושב

כל מהנדס או אדריכל מכיר את המשמעות של חישוב שטח לא נכון. מלבד העובדה שהאופן בו מבצעים חישוב שטחים מצביע על המקצועיות שלנו, חישוב שטח שגוי יכול לגרור אחריו שנים של מאבקים בירוקראטיים ועיכובים מעצבנים. חישוב שטח הוא חלק בלתי נפרד מעבודתם של המתכננים, אך מפתיע לגלות כי מרבית מהם אינם מתייחסים אליו בצורה הנכונה. למרות שכולנו למדנו בשלב כזה או אחר את הנושא של חישוב שטח, עבודה נכונה של חישוב שטחים יכולה להיעשות רק במידה והיא מופקדת בידי אישי מקצוע.

חישוב שטח הוא למעשה ההתחלה של כל פרויקט תכנון בנייה, ולא ניתן להתקדם בלעדיו. למרות שלפעמים חישוב שטחים לא לוקח זמן רב, עדיין כדאי לבצע אותו כבר בשלבים הראשונים. אך ההבדל בין חישוב שטח בצורה עצמאית לבין חישוב שטח המלווה בהתייעצות עם עורך דין מומחה לענייני מקרקעין, למשל, הוא לא רק ברמה הפרקטית. חישוב שטח נכון חייב לקחת בחשבון נתונים רבים, שאינם מתחום ההנדסה והמתמטיקה: ההגבלות והחוקים של המדינה.

מחשבים את השטח בהתאם לתקנות והגבלים

חישוב שטחים נעשה רק לאחר שנלקחו בחשבון כל ההיתרים וההגבלות הרלוונטיים לשטח הפרויקט. התקנות המשתנות חדשות לבקרים כמו גם הרצון של המדינה לעקוב באופן מדויק אחר כל פרויקט בניה הפכו את הנושא של חישוב שטח למסובך יותר מכפי שהוא נתפס.

מצד שני, המדינה מעוניינת ליצור אחידות בין כל הגורמים המעורבים בפרויקט, ולכן חישוב שטחים נכון הוא גם אינטרס שלה. זו הסיבה שכאשר מבצעים חישוב שטח, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע רבים ככל האפשר. לא כדאי להמעיט בערכו של חישוב שטחים שגוי, וחשוב לבדוק מספר פעמים את כל הפרטים לפני שמציגים את התכנית. שינוי תכנון הבניה לאחר הצגת התכניות מסובך הרבה יותר מאשר שינוי בשלבים המוקדמים, וחשוב לקחת זאת בחשבון. מלבד העובדה שאף קבלן לא אוהב שהעבודה מתעכבת, גם רשויות המדינה עצמן יכולות לקבל עליכם רושם שלילי במידה וחישוב השטח שלכם אינו נכון.

אל מי לפנות לצורך חישוב שטח אמין?

הגורמים המקצועיים הבולטים בתחום של חישוב שטח הם המודדים והמחשבים. מדובר באנשי מקצוע, אשר תחום המומחיות הספציפי שלהם הוא חישוב שטחים לבנייה, מבחינת האספקט התכנוני ומבחינת האספקט הפרקטי. אך גם לאחר שבחרתם מחשבי שטח או מודדים, בדקו היטב מהו הניסיון שלהם והאם יש עליהם המלצות. אל תוותרו על שיעורי הבית הללו כדי שלא תמצאו את עצמכם מתרצים או חלילה משקרים מול הגורמים המוניציפאליים השונים אשר יבחנו את חישוב השטח שתציגו.