חישוב שטח עלול לעלות ביוקר
מדידת שטחים במבנים לפי החוק

חישוב שטח הוא אחת המטלות המורכבות ביותר שיש לבצע בעת רכישת שטח או בנייה. מלאכת חישוב שטח היא מורכבת ביותר בפני עצמה, אולם לאו דווקא רק בגלל מורכבותה יש לבצע אותה בעדינות, אלא מאחר ומלאכת חישוב שטח אשר לא בוצעה על ידי מקצוענים אשר בקיאים בחוק במדינת ישראל כשם שהינם בקיאים במלאכת החישוב עלולה לעלות ללקוח ביוקר. למעשה, מדי שנה נגבים עשרות מיליוני שקלים בארנונה שלא היו נגבים מלכתחילה לו המדידות היו מתבצעות בהתאם לחוקי מדידת שטחים במבנים במדינת ישראל. חלק גדול מהבעיה נובע מכך שחוקי חישוב שטח בישראל מורכבים ביותר ומשתנים תכופות.

חישוב שטח – המחוקק מחוקק ומחוקק...

מדוע חוקי חישוב שטח בארץ כה מורכבים? לא קיימת תשובה אחת לשאלה זו, אולם אין ספק כי מורכבותם מעמידים את האזרח הקטן אשר אינו בקיא בעניינים שכאלו בבעיה רצינית אשר עלולה לעלות לו אלפי שקלים.
מטרתם המקורית של חוקים אלו היא לנסות להיות הוגנים ביותר עבור כל הצדדים אשר גובלים בשטח מסויים. אולם כשם שקורה פעמים רבות בחוק המנסה לבוא לקראת כולם, אט אט הוא מתחיל לכלול סעיפי משנה ותת-סעיפים כה רבים אשר הופכים אותו לבלתי מובן בעליל עבור מרבית האוכלוסיה אותה הוא בא לשרת. מעבר לכך – החוק הסבוך גם הופך להיות לא מובן עבור חלק גדול של אוכלוסיית המודדים אשר עוסקים במלאכת חישוב שטח מדי יום, וכך מדי יום נעשות טעויות רבות – שאנחנו נושאים באחריותם.

חישוב שטח – איך לחשב שטח ולהשאר בחיים

כיצד אם כן יש לבצע חישוב שטח? התשובה לכך טמונה בהבנה בסיסית של החוקים ובבחירת בעלי המקצוע הנכונים. ראשית מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה אשר יוכל להסביר לכם את עיקרי חוקי חישוב שטח במדינת ישראל.
אסור להתבייש וחשוב לשאול שאלות או להודות שלא הבנתם - חוקי מקרקעין הם עניין סבוך ומורכב וקשים להבנה על ידי אנשים שאינם עוסקים בתחום. השלב הבא הוא בחירת מודדים ומחשבי שטח בעלי המלצות וניסיון רב בתחום אשר מפגינים בעבודתם בקיאות בחוקי חישוב שטח בארץ. כמו כן , במידה והמודדים שבאו אליכם הגיעו מטעם העירייה, מומלץ לבקש ממנה נתונים אודות ניסיונם ומקצועיותם של המודדים. מומלץ גם להיות מעורב עד כמה שניתן בתהליך המדידה או חישוב שטח - לא להסס להתייעץ עם המודדים ולשאול אותם אודות עבודתם – מה כולל השטח המדוד, האם חדרי מדרגות או מבני ציבור נחשבים בחישוב או לא ועוד.      תוכנה לחישוב שטחים – זה קל ונוח

כדי לקבל אישורי בניה, בין אם מדובר במבנה חדש או על שינויים במבנה קיים או הרחבתו יש לעשות חישוב שטח להיתר בניה. חישוב שטח להיתר בניה אינו חישוב קל, ויש לדעת את כל התקנות כדי לעשות חישוב נכון. לכן, על מנת לעשות חישוב שטחים מסוג זה יש לעבוד עם תוכנה לחישוב שטחים במסוגלת לערוך עבורכם את השרטוטים הנחוצים, ולספק לכם את כל הפרמטרים הדרושים על פי תקנות החוק כדי לקבל את אישורי הבניה הנחוצים. תוכנת חישוב שטחים מסוג AmiCAD נוצרה בדיוק לצרכים אלה. השימוש בתוכנה יכול להקל על הדרך שלכם להשגת כל אישורי הבניה הנחוצים.

תוכנה לחישוב שטחים – תוכנת AmiCAD

התוכנה לחישוב שטחים AmiCAD מסוגלת להפיק עבורכם את חישובי השטחים המשורטטים בתוכנת האדריכלים המוכרת AutoCAD. התוכנה מאפשרת את כל החישובים הנחוצים על פי כל התקנות של חוק התכנון והבנייה על כל סעיפיו ותיקוניו. תוכנה לחישוב שטחים מסוג זה מפרידה בין השטחים השונים בהתאם לייעוד שלהם כפי שמופיע בתקנות החוק. התוכנה מאפשרת לתחום את כל ייעודי המבנה השונים: למגורים, למסחר, למשרדים וכדומה. כמו כן, מאפשרת התוכנה להגדיר ייעוד ראשי וייעודי משנה, שטחים שקיימים בהיתר על פי הייעוד שלה, שטחים שאינם נחשבים ושטחי שירותים לסוגיהם.

תוכנה לחישוב שטחים – כל החישובים

תוכנה לחישוב שטחים מסוג AmiCAD מסוגלת לחשב שטחים עבור כל מפלס בנפרד על פי הייעודים שנקבעו על ידיכם והכל נרשם אוטומטית, וכל שטח מקבל מספור שונה וסימון על פי ההגדרה שלו כפי שדורשות התקנות. התוכנה מספקת את המידות של כל קומה במבנה לפי התקנות וגם פוליגונים רבי צלעות ניתנים לחלוקת משנה על פי התקנות.

התוכנה מסוגלת לצבוע את כל הייעודים השונים בצבעים שונים על פי ההגדרה שלהם ולאחר כל שינוי שנעשה בתוכניות הנתונים יתעדכנו אוטומטית בתוכנה. כמו כן, מפיקה התוכנה מקרא אוטומטי ומאפשרת להעביר את כל הנתונים לגליון XL לצורכי עיבוד נוספים. את כל חישובי השטחים של כל המפלסים ניתן לעשות על גבי גליון אחד או על מספר גליונות המידה והתוכנית גדולה במיוחד. התוכנה מאפשרת לבחור בין הדף הראשון הארצי או בדף הנהוג בעריית תל אביב.

השימוש בתוכנת חישוב שטחים

תוכנת AmiCAD מאד קלה ללימוד ומאד ידידותית למשתמש, היא מכילה גם תפריט עזר עם מענה לכל שאלה שיכולה לצוץ בזמן השימוש. התוכנה מאד נפוצה בארץ ומרבית משרדי האדריכלים נעזרים בה, כדי לעשות חישוב שטחים או חישוב שטח להיתר בניה. כדי להתרשם ממנה ניתן להוריד גרסת התנסות בחינם מהרשת.