מי צריך מבא"ת?

מבא"ת היא חלק בלתי נפרד מכל תכנון בנייה עירוני. היות ובתכנון בנייה ישנם עשרות גורמים שונים המשפיעים אחד על השני, ישנו צורך ביצירת מבא"ת, על מנת לסנכרן בין כולם. בנוסף לעובדה כי בעזרת מבא"ת יכולים גם המהנדסים והאדריכלים בעצמם להקל על העבודה, מבא"ת היא גם כלי לסנכרון מול הרשויות המקומיות. ללא מבא"ת לא ניתן ליצור אחידות אחת עליה כולם יפעלו, ולכן חשוב להשקיע בה את מרב המאמצים. אך מה צריך לדעת על מבא"ת לפני שמגבשים אותה, למי זה רלוונטי וכיצד מתכוונת המדינה להתייחס אל מבא"ת בעתיד?

התכנון מתחיל כאן

ראשי התיבות של מבא"ת הם "מבנה אחיד לתכניות". מבאת קובעת את האופן בו יש להכין את השרטוטים השונים הנוגעים לבניה עירונית עתידית, בדגש מיוחד על האופן בו מגישים אותם. הפורמט הראוי להגשת מבאת מוגדר מראש, ולא ניתן לבצע מבא"ת בצורה אחרת. חשוב לציין, כי במסגרת מבא"ת ניתן דגש גם ללוח הזמנים, ולכן חשוב להגיש מבא"ת רק לאחר שכל הנקודות מובנות לצדדים השונים הלוקחים חלק בבניה.

בשנים האחרונות נכנסה גם העבודה הדיגיטלית אל התחום של מבא"ת, וכיום יש התייחסות משמעותית לעבודה מן הסוג הזה. למעשה, מבא"ת מספקת מראש כלים העוזרים למתכננים ולמשרטטים ליצור את התכניות המתאימות. במילים אחרות, לא ניתן לשלוח ל"מרכז הארצי למבא"ת", אותו גוף הרשמי האוסף מבא"ת מכל הגורמים השונים בארץ, מבנה תכנית שלא בצורה דיגיטלית. לאחר שהקובץ הדיגיטלי מגיע למרכז מבא"ת, הוא נבחן על פי תנאי סף וקריטריונים קבועים מראש. לא מדובר בהמלצה של המדינה אלא בפעולה שמוגדרת כחובה, ולכן לא ניתן לבצע שום תכנון לבנייה ללא הגשת מבא"ת.

כמובן שבמידה והשולח אינו עומד בתנאים שהציב המרכז, עליו לתכנן מחדש את הבנייה ולהגיש תכנית חדשה. תנאי הסף הדרושים על פי החוק מופיעים באתרי האינטרנט של המדינה, וחשוב להכיר אותם לפני שמגישים את המבא"ת. בעזרת אימוץ החוקים ניתן לקצר את תהליך האישור ולהתחיל בבנייה בצורה מזורזת.

מבא"ת לעתיד

לדעת רבים בתחום האדריכלות וההנדסה, המבא"ת הנו כלי אפקטיבי וחיוני מאוד למערכת. סביר להניח שבשנים הקרובות המדינה תאמץ את המאב"ת בצורה אינטנסיבית יותר, ותעביר את כל ניהול התהליך מול המרכז הארצי למאב"ת לפסים מקוונים. התוכנות הייעודיות המאפשרות הכנת מבא"ת אמורות להקל על בעלי המקצוע, ולעזור לכל התחום להתפתח ולהשתדרג. הפקת תב"ע בעזרת התוכנות הללו היא ללא ספק העתיד, ולכן כדאי להכיר בהם וללמוד עליהם ככל שמתאפשר. במידה ונדע כיצד להיעזר במאב"ת, נוכל להבטיח תהליך קצר ויעיל של תכנון בניה עירוני.